ՂեկավարվելովՀՀհողայինօրենսգրքի 59-րդհոդվածի 3-րդմասով, 64-րդհոդվածի 8-րդև 16-րդմասերով, 3-րդև 57-րդհոդվածներով, Իրավունքհաստատողփաստաթղթերըչպահպանվածանհատականբնակելիտներիկարգավիճակիմասին» ՀՀօրենքի 2-րդև 3-րդհոդվածներով, Տեղականինքնակառավարմանմասին» ՀՀօրենքի 35-րդհոդվածի1-ին մասի 24 կետով, ՀՀկառավարության 29.04.2021թ. «Կադաստրայինքարտեզներումհայտնաբերվածսխալներիուղղմանկարգըհաստատելումասին»թիվ 698-Նորոշմամբ,«Նորմատիվիրավականակտերիմասին» ՀՀօրենքի 37-րդհոդվածի 1-ինկետիպահանջներով,հիմքընդունելովՆարեկ Սամվելի Ներսեսյանի կողմիցներկայացվածդիմումը, ՏիգրանԲաշոյանԱլեքսանդրի» ԱՁ-իկողմիցկազմվածտեղագրականհատակագիծը՝
Ո Ր Ո Շ ՈՒ Մ ԵՄ
1. Ճշտել ՀՀ Լոռու մարզի Լոռի Բերդ համայնքի Կողես գյուղի 06-056-0004-0002 կադաստրային ծածկագրի տակ գտնվող բնակավայրերինպատակայիննշանակության, բնակելի կառուցապատմանգործառնականնշանակությանհողամասիսահմանայինչափերըևհողամասիմակերեսիչափը՝0.1520 հա, համաձայն Տիգրան Բաշոյան Ալեքսանդրի» ԱՁ-ի կողմից կազմված և Լոռի Բերդ համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված տեղագրական հատակագծի:
2. Հաստատելհողամասի սահմանները, համաձայն ՏիգրանԲաշոյանԱլեքսանդրի» ԱՁ-ի կողմից կազմված և Լոռի Բերդ համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված հատակագծի:
3. ՎերականգնելԼոռիԲերդհամայնքիԿողեսգյուղի 06-056-0004-0002 ծածկագրումգտնվողբնակավայրերի նպատակային նշանակության,բնակելիկառուցապատմանգործառնական նշանակության հողամասիհողհատկացմանհիմքերը՝
ա/ ԼոռիԲերդհամայնքիԿողեսգյուղի 06-056-0004-0002 ծածկագրովհողամասիմակերեսը0.1520հա;
բ/ հողամասի սահմանները և հատակագիծը, համաձայն հավելվածի:
4. Սույն որոշման 1-ին կետում նշված 0.1520 հա մակերեսով բնակավայրերի բնակելի կառուցապատման հողամասը, որը չի գտնվում ՀՀ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի ցանկում, անհատույց ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով վերահատկացնել՝ ՍամվելԱրամյիսիՆերսեսյանին,ՆարինեԱլբերտիՄաթևոսյանին,ԽորենՍամվելիՆերսեսյանին, ՆարեկՍամվելիՆերսեսյանին, իսկ մինչև 15.05.2001թ. կառուցված բնակելի տան և օժանդակ շինությունների նկատմամբ օրենքի ուժով անհատույց ճանաչել նրանց սեփականության իրավունքը:
3. ՀՀԼոռումարզիԼոռիԲերդհամայնքիԿողես գյուղի 06-056-0004-0002 ծածկագրիտակգտնվող0.1520 հա մակերեսովհողամասում, այլանձանցիրավունքներնուօրենքովպահպանվողշահերըչխախտող, առանցքաղաքաշինականնորմերիուկանոններիէականխախտումներիևհարկադիրսերվիտուտպահանջելուիրավունքչառաջացնողմինչև 15.05.2001թ. կառուցված՝117.44քմ ընդհանուր մակերեսով բնակելի տան,11.15քմ և 9.04 քմ մակերեսով բաց պատշգամբների, 18.93 քմ մակերեսով ծածկի, 5.62 քմ մակերեսով փայտանոցի նկատմամբ,համաձայնհավելվածի, ճանաչել ՍամվելԱրամյիսիՆերսեսյանի, ՆարինեԱլբերտիՄաթևոսյանի, ԽորենՍամվելիՆերսեսյանի և ՆարեկՍամվելիՆերսեսյանի սեփականությանիրավունքը:
4. Հողամասի սահմանները որոշվում են «ՏիգրանԲաշոյանԱլեքսանդրի» ԱՁ-ի կողմիցկազմված և համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված հողամասի հատակագծով:
5. Ուժը կորցրած ճանաչել Լոռի Բերդ համայնքի ղեկավարի 06.11.2024թ.-ի «ՀՀ ԼՈՌՒ ՄԱՐԶԻ ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ԿՈՂԵՍ ԳՅՈՒՂԻ 06-056-0004-0002 ԾԱԾԿԱԳՐԻ ՏԱԿ ԳՏՆՎՈՂ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ՀԻՄՔԵՐԸ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆԵԼՈՒ, ՄԻՆՉԵՎ 15.05.2001Թ. ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ՀՈՂԱՄԱՍԻ, ՄԻՆՉԵՎ 15.05.2001Թ. ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ԵՎ ՕԺԱՆԴԱԿ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» թիվ 243-Ա և 16.12.2024թ. «ՀՀ ԼՈՌՒ ՄԱՐԶԻ ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ԿՈՂԵՍ ԳՅՈՒՂԻ 06-056-0004-0002 ԾԱԾԿԱԳՐԻ ՏԱԿ ԳՏՆՎՈՂ ՀՈՂԱՄԱՍԻ ՀԻՄՔԵՐԸ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆԵԼՈՒ, ՍԱՀՄԱՆՆԵՐԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼՈՒ, ՄԱԿԵՐԵՍԸ ՃՇՏԵԼՈՒ, ՄԻՆՉԵՎ 15.05.2001Թ. ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ՀՈՂԱՄԱՍԻ, ՄԻՆՉԵՎ 15.05.2001Թ. ԿԱՌՈՒՑՎԱԾ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏԱՆ ԵՎ ՕԺԱՆԴԱԿ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՍԵՓԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» թիվ 285-Ա որոշումները:
Սույնորոշումնուժիմեջէմտնումընդունմանպահից: Որոշումիցծագողիրավունքներըենթակաենպետականգրանցման ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Անշարժ գույքի գրանցման միասնական ստորաբաժանումում: